=
 

Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapmalı? Saç Bakımı

Her kadın sağlıklı saçlar ve saç bakımına hayatının bir bölümünde kafa yorar. Her konuda olduğu gibi “sağlıklı saç” konusunda da aslında bu işin matematiğini çözsek, en azında ne yapmamamız gerektiğini bilsek hayat hepimiz için daha kolay olacak. En azından benim gibi saçınızı renkten renge boyuyorsanız bu yazı sizin için hayat kurtarıcı olabilir.

Peki sağlıklı saçlar için ne yapmamalı?

  • Şampuan kullanımınızı en aza indirgemeye çalışın

Eskiden saçlarımı her gün yıkardım, hatta her yıkamada iki kez şampuanlardım. Muhteşem bir örneğim biliyorum. Bu metod kısa vadede saçlarımın daha fazla yıpranması ve saç rengimin çabuk akmasında neden oldu. Uzun vadede ise ertesi sabahı görmeden yağlanan saçlara sahip oldum.

  • Çöp içerikli şampuanlardan kurtulun

Ambalajlı her şey gibi aslında kafamıza sürdüğümüz şampuanın da içeriğini iyice incelemekte fayda var. Şampuanların içindeki zararlı kimyasallar sağlık açısından sakınca taşıyor. Aynı zamanda saçınızı da yıpratıyor olabilir. Bu nedenle daha doğal içerikli, paraben ve sls içermeyen şampuanlara yönelebilirsiniz.

  • Yanlış şampuanı kullanıyor olabilir misiniz?

Kullandığınız şampuan dünyanın en temiz içerikli, en pahalı, en en en güzel şampuanı olabilir. Ama saç tipinize uygun değilse üzgünüm en yakın zamanda o şampuanı değiştirmek zorundasınız.

  • Çok fazla saç kremi kullanmayın

Her şey gibi saç kremi de kararında kullanılmalı. Hatta bence hiç kullanılmamalı. Saç kremleri genellikle içerisinde silikon barındırıyor. Bu silikon da saç yüzeyini kapladığı için saç tellerinizin nefes almasını engelliyor. Ayrıca saç diplerinize sürdüğünüz saç kremi saçınızın çok çabuk yağlanmasına neden oluyor benden söylemesi.

sağlıklı saçlar

  • Fön makinesini en yüksek ısı ayarında kullanmayın

Evet o saçlar hemen kurumalı, siz de hemen saçınıza fön çekmelisiniz. Ama maalesef bu şekilde saçınızın canına okuyorsunuz. Saçınıza ekstra 5 dakika ayırmayı çok görmeyin.

  • Saçlarınıza ısı koruyucu sürmeden saç düzleştirici ve maşa kullanmayın

Evet saçınızı bu kadar yüksek ısıya hiç bir koruyucu kullanmadan maruz bırakmak bir intihar. Elinizi değdirdiğinizi düşünün maşanıza. İşte saçınızın da yüksek ısıya verdiği tepki aynı olacaktır. Isı koruyucu ürünler hem saçınızı koruyacak hem de daha canı görünmesini sağlayacaktır.

  • Saçlarınız ıslakken düzleştirmeyin

Aslında bunu söylemeye gerek yok. Saçınız ıslakken bir kez düzleştirmeyi denemeniz yeterli. Çıkan cosss… sesi yeteri kadar içinizi acıtacak.

  • Saçınızı mümkün olduğunca az renk açtırma işlemine tabi tutun

Yani benim gibi 2 haftada bir gidip saçınızı açtırmayın mor, mavi yapacağım diye. Maalesef sağlıklı saçlar konusunda yaptığınız bu yanlış tüm doğrularınızı götürüyor. Bizzat yaşıyorum.

Artık sağlıklı saçlar için ne yapmamamız gerektiği konusunda hemfikir olduğumuza göre ne yapmamız gerektiğini konuşabiliriz değil mi? Yakında bu konuya da değineceğim.

Sevgiler…

Written by
No comments

LEAVE A COMMENT